Zespół


Sukces tego typu wyprawy, odbywajacej sie w trudnych warunkach, dzikich  i głównie niezbadanych gór wschodniej  części  Korytarza Wakchanskiego całkowicie zależy od członków zespół. Tak więc, praca naszego zespołu nie tylko polega na indywidualnych umiejętnościach każdego chłonka ekipy, ale też na funkcjonalnym połączeniu doświadzczenia  wszstkich członków ekipy, komunikacji między sobą, zrozumienia i wzajemnego zaufania, współpracy tak jak w zegarku i utrzymania wysokiego ducha zespołu w każdej sytuacji - elementy, które naszym zdaniem są niezbędne w takim sporcie jak wspinaczka wysokogórska. Zgadzamy się ze słowami Angielskiego alpinisty, Eryka Shiptona, który stwierdził, że "najsilniejsze zespoły górskie to takie, w których każdy członek ma ukryte zaufania u wszystkich jego towarzyszy, uznaje ich znaczenie we wspólnych działaniach i czuje, ze ma równie niezbędną rolę do odegrania". Każdy członek zespołu, który jest przedstawiony poniżej posiada doświadczenie w jego / jej dziedzinie, które pozwala mu / jej do udziału w tej wyprawie

Małgosia Skowrońska

(organizator wyprawy / alpinistka, Polska)


Studentka uniwersytetu King’s College w Londynie
Jej pierwsze spotkanie z wysokimi górami miało miejsce podczas pięciotygodniowego szkolenia alpinistycznego w Himalajach. Małgosia wspieła się Yala Peak, szczyt o wysokiści 5500m w Nepalu. Malgosia pokazała możliwości pracy zespołowej wraz z członkiem zespołu Chrisem na ich wcześniejszej wyprawie wysokogórskiej na dziewiczy i wcześniej nienazwany szczyt  KOH-E-BROBAR / Mt.Equality o wysokiści w Górach Karakorum w Pakistanie w 2011 roku. Niezależne  wyprawy trekkingowe w Karpatach, Alpach i na Korsyce pozwoliły jej na poszerzenie jej wiedzy w tematyce górskiej. Jej podróże w Tadżykistanie i Afganistanie latem 2011 wraz z Sarą pozwoliły jej zebrać wiedzę o tym regionie. Nawiązane kontakty w obu krajach okazaly sie być przydatne w zakresie organizacji wyprawy. Malgosia mowi po Polsku, Angielsku i Rosyjskim, co ma duże znaczenie w zakresie podróżowania w Tadżykistanie. Jak sama mówi, "moje uzależnienie od gorącej czekolady i ryzyko jej braku w Wakchanie może być największym wyzwaniem na wyprawie

Sarah Sheridan

( lekarka, alpinistka , Australia).


Sarah ma ponad dziesięcioletnie doświadczenie w pracy jako lekarz ze specjalizacją w zakresie międzynarodowego zdrowia publicznego i epidemiologii.
Jej częste podróże po kontynęcie azjatyckim były motywowane zarówno dążeniem do odkrycia nowych kultur, a także pragnieniem, aby jej umiejętności zawodowe dotarły do tych, którzy ich  najbardziej potrzebują. Sarah podróżowała drogą lądową z Azji Południowo-Wschodniej do Europy zatrzymujac się na herbatkę w takich krajach jak Laos, Indie, Nepal, Chiny, Tadżykistan i wiele innych.
Latem 2011, wraz z Małgosią Skowrońską, pieszkiem zwiedziła Korytarza Wakchański, gdzie pokonała ponad 250 km. Pozwoliło jej to zauważyć ewentualne problemy, które mogą mieć wpływ na stan zdrowotny zespołu podczas ekspedycji. Oprócz ‘bushwalking’ w Australii, Sarah lubi się zrelaksować podczas wspinaczki w Nowej Zelandii, gdzie weszła ma szczyt Mt. Aspiring o wysokisci 3000m. Pasja Sary do kolekcjowania dzbanków do herbaty z Azji Środkowej spowodowała że je wyprawy wakacyjne są głównie spędzane w tymże rejonie swiata.

Chris Nettekoven

( operator kamery / alpinista, Niemcy)


Doświadczony podróżnik. Odzwiedzone kraje: Iran, Pakistan, Chiny, Tybet, Nepal, Indie, Bhutan, Birma, Laos, Kambodża, Wietnam, Tajlandia, Malezja, Indonezja, jak również podróże w Ameryce Północnej i Południowej i Afryce północnej. Obwinia czas spędzony w Górach Skalistych jako główny powód jego zamiłowania do gór, które w końcu doprowadziło go do wspinaczki na całym świecie. Jego, raczej gigantyczne stopy, stanęły na KOH-E-BROBAR / Mt.Equality - (pierwsze wejście), Pakistan / Karakorum; Huayna Potosi - 6.088m, Licancabur - 5.916m, Uturuncu 6.020m - wycofał się na 5.700m, Chacaltaya - 5.395m (Boliwia, Andy), Mt. Damavand - 5.670m (Iran / Alborz Range); Weißseespitze North Face, solo - 3.518m (Austria); Lagginhorn - 4010m (Szwajcaria). Jego klipy z wyprawy zostały pokazane w japońskiej Fuji TV i japońskiej telewizja Asahi.

Andreas Schnall

(alpinista, Niemcy)

Przygoda i zamiłowanie do przyrody jest częścią jego genów.
Jego zamiłowanie do natury i gór przekształciły jego hobby w zawód. Pracujac jako dyrektor w międzynarodowej organizacji zajmujacej sie zalesianiem, pozwoliło mu połączyć jego pasje do podróży i poznania obcych kultur z zamiłowaniem do wspinaczki.
Wyprawy trekkingowe Andreasa zabrały go do Norwegii gdzie przeszedł on 120 km, Islandii gdzie pokonał on dystans 200 km w ciagu 10 dni,  a także do Czech (Sumava Nationalpark) i innych krajów europejskich. Podczas swojej ostatniej podróży do Tadżykistanu, Andreas spedził czas na poznawaniu kultury islamskiej. Przebywajac w  obszarze Gór Pamir Andreas  zdobył szczyt o wysokosci 5.058m co powiekszyło jego doswiadczenie wspinaczkowe, które do tej pory skupiało sie głównie na Alpach.

Will Palmer

(paralotnik, Wielka Brztania, biolog)

Młody i doświadczony paralotniarz przyzwyczajony do przekraczania granic w wysokich górach. W 2010 i 2011 był on w stanie wypełnić swłj paszport wizami z większosci krajów Azjatyckich. Jego pionierskie loty w łańcuchu Himalajów na wysokości ponad  6500m i odległości ponad 100 km dziennie pozwoliły mu na zdobycie pozycji jednego z 50 najlepszych pilotów na całym świecie w rankingu ‘Leonardo Cross-Country’ w 2011 roku. Po kilku miesiącach spędzonych w Kirgistanie i Tadżykistanie i po lotach w Głrach Pamir tylko kilkadziesiąt kilometrów od Korytarza Wakchańskiego, udało mu się do dotrzec do Kabulu,  stolicy Afganistanu. Loty na paralotni w Dolinie Panjshir  były wyzwaniem w sensie logistycznym, ale  doświadczenie pracy w środowisku nieznanym,  było możliwe dzięki ścisłej budowanie relacji z lokalnymi urzędnikami i mieszkancami. Jego podróże i loty zostały udokumentowane licznymi artykułami i krótkimi filmami, które wzbudziły duże zainteresowanie pośród różnego rodzaju odbiorców.

Mariusz Hoffmann

(operator kamery / alpinista, Polska/Niemcy)


Góry są jego życiem - nie ważne czy jest w domu, czy w wspinaczkowym  raju Frankenjury lub w odległych miejscach na tej planecie, jego pasja napędza go do ciągłego poszukiwania  nowych wyzwań.

Doświadczenie Mariusza w wspinaczce, jak i filmowaniusą wielkim atutem naszej wyprawy. Mariusz pracował nad filmem o wyprawie na Wyspię Baffina "Ausgesetzt" –który okazał sie wielkim sukces na międzynarodowych plenerowychfestiwalach filmowych.

Jego doświadczenie ponad 30 lat wspinaczki i wypraw jest zbyt obszerne żeby można je było zmieścić na tej stronie -  wymieniamy więc tylko kilka najciekawszych:

2001 - El Gigante - "La Conjura de Los Necios"
Nowa trasa przez najwyższą skałę Meksyku. Wprawa w składzie: Stefan Glowacz, Kurt Albert, Hans-Martin Götz, Holger Heuber Gunda Frühwald.

2002 Klify "Cirque z Unclimbables"

 600 kilometrowa  wyprawa kajakiem w północne terytoria Kanady zakończona  wspinaczką na garnitowe kły o wysokości ponad 1000m legendarny "Lotus Flower Tower". Zespół Holger Heuber, Jens Reinhold, Kurt Albert. 

2008 - Bastiony - Buchan Gulf, Ziemi Baffina, Kanada
Pierwsze wejście nazwane "Weź długą drogę do domu" (X-, 700m). Zespół w składzie Stefan Glowacz, Robert Jasper, Holger Heuber Klaus Fengler.
 http://www.baffinexpedition.com/